Nyheter

Bravida får fortsatt förtroende i Malmberget

Som ett led i investeringen i ny huvudnivå i gruvan i Malmberget installerar Bravida motorkylning till pumparna i pumpstationen på 655 meters nivån. Ordervärdet för affären är 3,5 miljoner kronor.

Vid anläggningen av ny huvudnivå måste vattenuppfordringen förstärkas från gruvan genom att bygga en pumpstation. 

- Den här typen av industriprojekt i underjordsgruva är lite speciella för Bravida men det är sådant som Bravidas avdelningar i Malmfälten utför. Investeringarna i gruvorna fortsätter och vi hoppas på att vi kan ta hem fler uppdrag, säger Sven Hansson, avdelningschef Bravida Gällivare.

Bravidas vs-avdelning i Gällivare har 4 montörer i Malmberget hela 2012 på serviceuppdrag plus ytterligare personal på ramavtalet vid drift- och underhållsstopp.

Vs i Gällivare har tidigare gjort flera eller håller på att färdigställa flera entreprenader ingående i investeringen i ny huvudnivå som till exempel kyla med rörinstallation, service media, ledning och vattenuppfordring.

 

För mer information, vänligen kontakta:
Sven Hansson avdelningschef Bravida Gällivare, telefon: 0970-77 22 71