Nyheter

Sofias änglar får experthjälp av Bravidamedarbetare

Tisdagen den 25 februari var det premiär för kanal 5:s nya byggprogram Sofias änglar. Under vintern och våren kommer Bravidamedarbetare synas tillsammans med snickarduon Johnnie Krigström och Mattias Särnholm, kända från bland annat Roomservice.

Sofias änglar handlar om hur familjer som har haft stor otur i livet får hjälp att förändra sin boendemiljö och Bravida har varit med under alla inspelningar.

– Det var självklart för oss att ställa upp. Vi vill vara med och hjälpa familjerna. Och så gör vi gärna annorlunda och roliga saker och visar att vi är bra att ha att göra med, säger Mika Sundholm, marknadschef i division Stockholm.

Från Bravida syns elektrikerna Patric Holm och Leif Eriksson, VVS jobben utförs av Richard Eriksson och Robert Häggström.

– Det har fungerat väldigt bra med killarna från Bravida tycker jag, säger Mattias Särnholm. De har kört på tills jobbet blivit klart. Och de är noggranna och värnar familjerna vi hjälper.

Första programmet sändes tisdagen den 25 januari klockan 20.00 i kanal 5 och programledare är Sofia Wistam. Titta på och läs mer programmet på kanal 5:s hemsida: www.kanal5.se/sofiasanglar

För mer information, kontakta:
Mika Sundholm, marknadschef Bravida, division Stockholm,
Tel: 08-695 20 48, mika.sundholm@bravida.se