Posthus blir lyxhotell i totalentreprenad

Idag: Gammalt posthus med anor från tidigt 1900-tal. Imorgon: Toppmodernt hotell med stjärnkrog och imponerande kongresshall. Under en treårig förvandling utför Bravida den totalentreprenad som beräknas vara färdig i början av 2012. 

I samband med att Clarion Hotel Post invigs får Göteborg även en ny stjärnkrog och en kongresshall med plats för 1000 personer under samma tak. Bravida installerar el, vs, ventilation, sprinkler, styr och regler i byggnaden, vilket gör projektet till en totalentreprenad. Totalt ska 500 olika rum och sviter byggas i posthuset, en byggnad som idag

omfattar 26 000 kvadratmeter men snart kompletteras med ett nytt höghus med 14 våningar på innergården.

Sedan januari 2009 har planering och projektering av hotellet pågått. Att arbeta med en så anrik byggnad innebär vissa utmaningar under projektets gång. Posthuset är ett av få byggnadsminnen i Göteborg, vilket medför att många beslut måste tas i samråd med Länsstyrelsen. Att hotellet dessutom är beläget i stadskärnan kräver planering med precision. Projektering, inköp av material och leveranser - allt måste klicka för att undvika förseningar. Tajming har aldrig varit viktigare.


Vill du veta mer om projektet? Kontakta: Henrik Lewerentz, avdelningschef el Göteborg Epost:henrik.lewerentz@bravida.se 031-7095228