Bravida stärker sin position inom el i Stockholm och Uppsala
Bravida förvärvar Åslunds El och stärker därmed sitt erbjudande inom el i Stockholm och Uppsala. Bolaget omsatte cirka 56 miljoner kronor under föregående räkenskapsår och har 29 anställda.
Pressmeddelande
Åslunds El grundades år 2013 och verkar inom elentreprenader med fokus på bostäder och kommersiella fastigheter. De har sitt huvudkontor i Knivsta och verkar i Uppsala och Stockholms län. Kundbasen består främst av byggbolag och fastighetsägare i Uppsala och Stockholms län.
– Jag är glad att få välkomna Åslunds El och dess medarbetare till Bravida. Det är ett välskött bolag som kompletterar vår befintliga verksamhet och stärker vårt erbjudande inom el i regionen, med särskilt fokus på bostadssegmentet. Förvärvet passar väl in i vår strategi och stärker vår position i området, kommenterar Peter Johansson, regionchef för Region Installation på Bravida Sverige.
Robert Åslund, vd på Åslunds El kommer att fortsätta ingå i verksamheten. Han kommenterar:
– Att bli en del av Bravida känns som ett naturligt nästa steg i vår utveckling och en möjlighet att få tillgång till ytterligare kompetens för att bredda vårt erbjudande. Bravida är en väletablerad aktör på marknaden och vi har en samsyn på hur vi vill driva verksamheten. Som en del av Bravida får vi goda förutsättningar att fortsätta utvecklas och stärka vår lönsamhet.
Bravida tillträder som ägare den 1 september 2026.